top of page

BioResearch Group:

Nasza Misja

Cukrzyca Typu II

logo brg 1.png

Objawy cukrzycy typu 2 obejmują:

  • Nadmierne pragnienie i suchość w ustach

  • Częste oddawanie moczu

  • Brak energii, zmęczenie

  • Wolno gojące się rany

  • Nawracające infekcje skóry

  • Rozmazany obraz

  • Mrowienie lub drętwienie dłoni i stóp.

Objawy te mogą być łagodne lub niejednoznaczne. Dlatego osoby z cukrzycą typu 2 mogą żyć z chorobą przez kilka lat, zanim zostaną zdiagnozowane. Jeżeli większość z powyższych objawów współwystępuje,
to diagnostyka w kierunku cukrzycy koniecznie powinna zostać podjęta. Podstawą leczenia cukrzycy typu 2 jest zdrowy styl życia, który obejmuje zdrową dietę, regularną aktywność fizyczną, niepalenie i utrzymanie prawidłowej masy ciała.

Z biegiem czasu zdrowy tryb życia może nie wystarczyć do kontrolowania poziomu glukozy we krwi, a osoby
z cukrzycą typu 2 mogą wymagać przyjmowania leków doustnych. Jeśli leczenie jednym lekiem nie jest wystarczające, można przepisać opcje terapii skojarzonej.

Zgodnie z raportem „Polska rodzina z cukrzycą”, osoby z cukrzycą typu 2 (N=370) wiele osób u których zdiagnozowano cukrzycę typu II cierpi na choroby współistniejące.  Największa grupa badanych (60%) choruje na nadciśnienie tętnicze, blisko połowa na choroby sercowo-naczyniowe, co czwarty badany cierpi na depresję, a co szósty na choroby tarczycy. Warto zaznaczyć, że co czwarty badany choruje, oprócz cukrzycy, nawet na
4 inne choroby. Przy tylu chorobach współistniejących można skorzystać z odpowiednich terapii. Współczesna medycyna dysponuje wieloma lekami, które cechują się różnymi mechanizmami działania. W każdym przypadku terapia powinna być indywidualnie dostosowana do każdego pacjenta.

bottom of page