top of page

Święta medyczne

26 stycznia - Polski Dzień Transplantacji

Ogólnopolski Dzień Transplantacji przypada na dzień pierwszego udanego przeszczepu nerki w Polsce. Przeszczep został przeprowadzony w I Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie w 1966 roku - był to pierwszy taki zabieg na świecie. 
Przeszczep narządów jest jedną z metod ratowania ludzkiego życia. Polega ona na pobraniu od innego człowieka narządu lub tkanek i wszczepieniu je biorcy. Przeszczepienie narządu dla osób ze skrajną niewydolnością serca, płuc, nerek, wątroby czy szpiku to jedyny skuteczny sposób walki o życie

Fotolia_82354156_XS.jpg

4 lutego - Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem

Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem to coroczna okazja aby przypomnieć wszystkim ludziom o najważniejszym aspekcie naszego życia – o zdrowiu. Od kilku lat stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny organizuje akcje profilaktyczne połączone z możliwością wykonania badań kontrolnych w kierunku nowotworów. Podczas tego dnia wykonuje się setki morfologii krwi, testów na obecność wirusa HCV, mammografii itp. Z roku na rok coraz więcej fundacji onkologicznych włącza się w akcję organizując tego dnia w większych miastach wydarzenia i akcje profilaktyczne. W Polsce na nowotwory zapada około 160 000 osób rocznie.

Fotolia_121864265_XS.jpg

14 lutego - Dzień Chorych na Padaczkę

Dzień Chorych na Padaczkę obchodzony jest jednocześnie z Walentynkami – świętem zakochanych. W tym dniu chorzy na epilepsję ich krewni i przyjaciele w większych miastach rozdają kartki walentynkowe z podstawowymi informacjami o padaczce. Jest to akcje pod hasłem „zauważ mnie” organizowana przez liczne stowarzyszenia pacjentów.

Padaczka jest neurologiczną chorobą przewlekłą spowodowaną zaburzeniami w czynności mózgu. Wyładowanie komórek nerwowych prowadzą do występowania napadów, w postaci drgawek i utraty przytomności. Obecnie dzięki odpowiedniej terapii oraz coraz większej akceptacji społeczeństwa, chorzy na padaczkę mogą normalnie funkcjonować.

Fotolia_96252517_XS.jpg

23 lutego – Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

23 lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Dzięki środkom masowego przekazu oraz akcjom społecznym organizowanym w tym dniu, poszerza się świadomość ludzi o tej poważnej chorobie.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), depresja jest jedną z najpoważniejszych chorób na świecie. Choroba rozpoczyna się niewinnie, zwykle smutkiem i przygnębieniem. U osoba cierpiącej na depresję tego typu stany utrzymują się przez dłuższy okres czasu. Bardzo często występuje również nieuzasadniony niepokój oraz lęki. Jeśli ktoś z naszych bliskich bądź my sami zauważymy u siebie pierwsze symptomy choroby, najlepiej udać się do specjalisty, aby jak najszybciej zacząć działać i dać sobie szanse na wyleczenie.

Fotolia_76627237_XS.jpg

28 lutego - Światowy Dzień Chorób Rzadkich

28 lutego obchodzimy Światowy Dzień Chorób rzadkich. Tego dnia wszyscy okazujemy wsparcie dla polskich pacjentów oraz budujemy świadomość na temat chorób i licznych problemów, z którymi zmagają się każdego dnia. Do dnia dzisiejszego jest aż 7 tysięcy rozpoznanych chorób rzadkich, o których w większości nie słyszeli nawet doświadczeni lekarze. Pacjenci codziennie, zmagają się z ograniczoną dostępnością leczenia, z brakiem opieki medycznej oraz braku wsparcia z otaczającego ich środowiska. Osoby, dotknięte tymi chorobami, oprócz walki z chorobą, zmagają się z ludzkim odizolowaniem oraz samotnością.

Do chorób rzadkim, m.in. zaliczamy:

  • Łamliwość kości wrodzona

  • Klątwa Ondyny

  • Toczeń rumieniowaty układowy

  • Wrodzony zespół miasteniczny

I wiele innych…

Fotolia_78207655_XS.jpg

18 marca – Europejski Dzień Mózgu

Europejski Dzień Mózgu ma na celu popularyzację wiedzy na temat naszego mózgu, jego potrzeb oraz przedstawienie najnowszych badaniach naukowych na jego temat, ponieważ dla wielu osób funkcjonowanie naszego mózgu jest nadal fascynujące i warte uwagi.

Nasz Mózg odpowiedzialny jest za prawidłowe działania całego organizmu i potrzebuje on takiej samej uwagi i opieki, jak każdy inny organ naszego ciała, odpowiedzialny jest za prawidłowe działania wszystkich układów oraz za nasze uczucia, hormony oraz odbieranie bodźców i wrażeń.

Europejski Dzień Mózgu uświadamia wszystkich o potrzebie kontroli i badań naszego układu nerwowego oraz przekazuje niezbędną wiedze w kwestii samodzielnego dbania o nasz mózg, który potrzebuje odpowiedniej dawki ruchu, tlenu, snu i dobrego odżywiania. Aby dobrze funkcjonował niezbędna jest mu również odpowiednia ilość wody. Natomiast szkodzi mu alkohol, cukier i narkotyki. Nie możemy również zapomnieć, że niekorzystnie na nasz mózg wpływa brak dobrego humoru !

dzien mozgu.png

24 marca - Światowy Dzień Walki z Gruźlicą

Święto zostało ustalone przez Światową Organizację Zdrowia na pamiątkę, odkrycia przez niemieckiego bakteriologa Roberta Kocha bakterii wywołującej gruźlicę.

Obecnie gruźlica nadal pozostaje jedną z najgroźniejszych chorób świata. W 2015 roku gruźlicą zakaziło się około 8 mln ludzi na świecie. Najbardziej narażone na atak gruźlicy są dzieci pomiędzy 10 a 15 rokiem życia, osoby w podeszłym wieku, niedożywione, diabetycy, cierpiący na wrzody żołądka i dwunastnicy, palacze, a także osoby nadużywające alkoholu oraz narkomani.

Gruźlica jest chorobą, którą można całkowicie wyleczyć i obecnie wydaje się, że jest ona zupełnie pokonana. Jednak od pewnego czasu rośnie liczba nowych zachorowań a w Polsce każdego roku umieraj na nią około 1000 osób. Najważniejszym działaniem zapobiegającym szerzeniu się gruźlicy jest szybkie objęcie nadzorem lekarskim osób z najbliższego otoczenia chorego.

Fotolia_98066723_XS.jpg

7 kwietnia - Światowy Dzień Zdrowia

Światowy Dzień Zdrowia to święto ustanowione przez Pierwsze Zgromadzenie Ogólne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 1948 roku. Obchodzone jest corocznie od 1950 w dniu 7 kwietnia, w rocznicę powstania WHO. W roku 2017 Światowy Dzień Zdrowia poświęcony jest depresji.

Depresja to choroba, która dotyka ludzi w różnym wieku, z różnych rodzin, środowisk i krajów. Osoby borykające się z depresją zmagają się z cierpieniami psychicznymi oraz niezdolnością do wykonywania nawet najprostszych życiowych czynności. Depresja niszczy relacje z rodziną, przyjaciółmi i w pracy. Niestety nieleczona w najgorszym wypadku może prowadzić do samobójstwa.

Razem ze stroną https://www.ore.edu.pl zachęcamy do do włączenia się w kampanię. Warto skorzystać z materiałów dostępnych pod linkiem oraz na stronie WHO w Polsce.

Fotolia_124078189_XS.jpg

17-24 kwietnia - Tydzień dla serca

Każdego roku w dniach od 17 do 24 kwietnia obchodzony jest TYDZIEŃ DLA SERCA. Dzięki niemu rusza w Polsce wiele ciekawych programów edukacyjnych, np. Zdrowe serce - lepsza praca, Pamiętaj o sercu, Serce na nowo. Tydzień dla serca jest niezwykle ważny dla polskiego społeczeństwa, ponieważ to właśnie w Polsce ponad 50% zgonów spowodowanych jest chorobami układu krążenia. Niestety choroby serca coraz częściej dotykają również młodych, aktywnych zawodowo osób, wynika to z szybkiego tempa życia, pracy, stresu, braku aktywności fizycznej i niezdrowej diety.

Celem obchodzonego Tygodnia dla Serca jest szerzenie informacji o profilaktyce chorób serca, promowanie zdrowego stylu życia, odpowiedniej diety, rzucenia palenia, aktywności fizycznej, regularnego badania poziomu cholesterolu, kontroli ciśnienia krwi i kontroli poziomu cukru.

Powinniśmy dbać o swoje serce nie tylko podczas trwania Tygodnia dla serca ale każdego dnia w roku.

Fotolia_111433018_S.jpg

5 maja - Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych

Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych to święto zapoczątkowane we Francji na początku lat 90 XX wieku i obchodzone jako dzień godności osób niepełnosprawnych.

Celem Europejskiego Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych jest zwrócenie uwagi na większe poszanowanie godności i autonomii osoby z niepełnosprawnością, swobody dokonywania przez nich wyborów oraz pełny i skuteczny udział w społeczeństwie. Jak również zwrócenie szczególnej uwagi na dyskryminację osób niepełnosprawnych w pracy, urzędzie czy życiu codziennym.

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, że nie każdy niepełnosprawny porusza się na wózku inwalidzkim. W tym gronie znajdują się również osoby z cukrzycą czy innymi lżejszymi schorzeniami.  A jako pracownicy  i znajomi w zależności od stopnia niepełnosprawności mogą angażować się praktycznie w każdy aspekt życia zawodowego i społecznego.

Fotolia_134861907_XS.jpg

12 maja  2017 – Międzynarodowy Dzień Badań Klinicznych

W 1747 roku James Lind przeprowadził pierwsze udokumentowane badanie kliniczne, aby uczcić ten dzień co roku w okolicach 20 maja na całym świecie jest obchodzony Międzynarodowy Dzień Badań Klinicznych.

Obecnie badania kliniczne są istotną częścią rozwoju medycyny, leków, wyrobów medycznych i farmakologii. To ich wyniki stanowią podstawę do dopuszczenia  do obrotu produktu leczniczego. W ciągu ostatnich 20 lat naukowcy odkryli i opracowali ponad 300 nowych leków, szczepionek i produktów medycznych, które zostały wprowadzone do obrotu i pozwalają skutecznie leczyć ponad 150 różnych chorób.

Liczba badań klinicznych przeprowadzanych w Polsce stale wzrasta, a dzięki wysokim kwalifikacjom osób prowadzących badania i dostępności odpowiednich ośrodków badawczych, Polska jest atrakcyjnym krajem dla sponsorów badań klinicznych.

Fotolia_93974811_xs.jpg

31 maja – Światowy Dzień bez Tytoniu

Światowy Dzień bez Papierosa został ustanowiony przez WHO w 1987 roku ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych oraz pacjentów zmagającymi się z chorobami wywoływanymi przez palenie papierosów.

Jest to dzień, który stanowi dobrą okazję do zwrócenia uwagi całego świata na powszechność nałogu palenia papierosów i jego negatywne skutki zdrowotne. 31 maja jest również dniem, który zachęca do 24 godzinnej abstynencji od wszelkich form spożywania wyrobów tytoniowych.

WHO alarmuje, że co roku z powodu palenia papierosów i narażenia na oddziaływanie dymu tytoniowego umiera niemal 6 milionów osób.  Niestety 63% zgonów jest spowodowanych przez choroby niezakaźne, których jednym z głównych czynników ryzyka jest palenie papierosów.

Fotolia_117582219_XS.jpg

9 września - Światowy Dzień FAS

Światowy Dzień FAS, czyli Światowy Dzień Dzieci z zespołem alkoholowym obchodzony jest co roku od 9 września 1999. Święto to ma na celu uświadomienie przyszłym matkom skutków spożywania alkoholu w czasie ciąży. Alkoholowy zespół‚ płodowy jest chorobą nieuleczalną, której można uniknąć zachowując abstynencję w czasie trwania ciąży. Choroba ta objawia się specyficznymi anomaliami w budowie twarzy np. krótkimi szparami powiekowymi, opadającymi powiekami, szeroko rozstawionymi oczami, krótkim zadartym nosem, wąską górną wargą oraz brakiem czerwieni wargowej. Uszkodzony zostaje również ośrodkowy układ nerwowy przez co dzieci mają problem z utrzymaniem równowagi, koordynacją wzrokowo-ruchową oraz z odczuwaniem bodźców, w tym bólu, głodu czy pragnienia.

Święto to zostało ustalone na 09.09 na znak dziewięciu miesięcy ciąży bez alkoholu.

FAS.jpg

9 września - Światowy Dzień Pierwszej Pomocy

W 1959 roku Henry Dunant był świadkiem przerażającego cierpienia i agonii żołnierzy biorących udział‚ w bitwie pod Solferino (Włochy). Około 40 tys. żołnierzy, zmarło, bądź zostało rannych na polu bitwy. Przerażony brakiem jakiejkolwiek pomocy medycznej, zaangażował‚ miejscową ludność w pomoc rannym mężczyznom. Wówczas zrodziła się idea założenia międzynarodowego Komitetu Pomocy Rannym, który następnie przekształcił  się Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża.

Światowy Dzień Pierwszej Pomocy ma na celu szerzenie umiejętności udzielania pierwszej pomocy. W razie potrzeby nawet dzięki krótkiemu szkoleniu dorośli, młodzieży, a czasem nawet dzieci są w stanie udzielić pierwszej pomocy.

Pierwsza pomoc.jpg

21 września - Światowy Dzień Walki z Chorobą Alzheimera

Choroba Alzheimera określana jest jako demencja czy otępienie, po raz pierwszy została opisana w 1906 roku przez niemieckiego psychiatrę Aloisa Alzheimera. Występuje głównie u osób po 65. roku życia. Stwierdzono, że trwa od 6 do 14 lat i częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn.  

Czynnikami ryzyka rozwoju tej choroby są m. in. zaawansowany wiek, obciążenia rodzinne, mutacje genów, długotrwałe wysokie ciśnienie, przebyte urazy głowy czy zmiany aktywności genów. Choroba ta charakteryzuje się stopniowym zanikiem pamięci powiązanym z zaburzeniem procesów poznawczych takich jak orientacja przestrzenna, problemy z mową i brak zdolności poprawnego liczenia.

Alzheimer.jpg

24 września – ostatnia niedziela września – Międzynarodowy Dzień Głuchych

Międzynarodowy Dzień Głuchych obchodzony jest od 1958 roku. Święto to ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na osiągnięcia oraz problemy osób głuchych, z jakimi na co dzień się spotykają.

Na świecie jest około 70 milionów osób głuchych. Dzięki ciężkiej pracy i niesamowitym zdolnościom adaptacyjnym ludzkiego ciała wiele osób głuchych bardzo dobrze funkcjonuje we współczesnym świecie. U osób niesłyszących – jak wskazują badania wyostrzają się inne zmysły, np. neurony na siatkówce oka rozłożone są inaczej niż u osób zdrowych, umożliwiając lepsze widzenie boczne.

Głusi.jpg

24 września – ostatnia niedziela września – Światowy Dzień Serca

Światowy Dzień Serca obchodzony jest co roku w ostatnią niedzielę września z inicjatywy Światowej Federacji Serca. Święto to ma na celu zwiększanie świadomości społeczeństwa na temat chorób serca oraz promocję zdrowego stylu życia.

Choroby układu krążeniowego są pierwszą przyczyną zgonów na całym świecie, co roku umiera na nie około 17,5 mln osób. Naukowcy z całego świata przewidują, że do 2030 roku liczba ta może wzrosnąć do 23 milionów. Światowa Federacja Serca donosi, że dzięki zdrowej diecie, aktywności fizycznej, regularnym badaniom oraz zaprzestaniu palenia wyrobów tytoniowych można zapobiec wielu chorobom serca.

Dzie Serca.jpg

Październik – Miesiąc Walki z Rakiem Piersi

Październik na całym świecie uznawany jest jako miesiąc walki z rakiem piersi, tzw. różowy październik. W ciągu tego miesiąca prowadzone są akcje dotyczące profilaktyki, diagnostyki oraz nowoczesnego leczenia nowotworów piersi.

Wczesne wykrycie nowotworu pozwala w wielu przypadkach ocalić życie pacjentki. Wśród kobiet rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem (25%) i najczęstszą przyczyną zgonu (14%), a chore na raka piersi stanowią 36% kobiet żyjących z nowotworami. Szacuje się, że co roku raka piersi rozpoznaje się u blisko 1,7 miliona kobiet, a ponad 500 tysięcy umiera z tego powodu.

Różwoy październik.jpg

1 października - Międzynarodowy Dzień Osób Starszych

Święto to zostało ustanowione w 1990 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Dzień ten poświęcony jest zagadnieniu starzenia się i jest okazją do intensywniejszego propagowania postulatów mających na celu poprawę sytuacji osób dojrzałych, czyli walki z dyskryminacją, zapobiegania niepełnosprawności, zapewnienia odpowiedniej opieki zdrowotnej i równego udziału w rozwoju kulturalnym i ekonomicznym społeczeństw.

Fotolia_211652126_XS.jpg

1 października – Międzynarodowy Dzień Walki z WZW C

Pierwszoplanowym celem tego święta jest pokazanie społeczeństwu jak dużym problemem jest zachorowalność na wirusowe zapalenie wątroby typu C. Aż 97% osób zakażonych wirusem HCV nie wie, że jest jego nosicielem.

Nadal nie opracowano szczepionki przeciwko temu wirusowi. HCV powoduje zapalenie wątroby typu C, co może prowadzić do marskości i niewydolności wątroby, a także raka tego narządu. Obecnie jedynie wczesne wykrycie i natychmiastowe wprowadzenie leczenia może ochronić pacjenta przed szkodliwym działaniem tego wirusa.

Fotolia_138732012_XS.jpg

4 października – Światowy Dzień Onkologii

Co roku 4 października obchodzony jest Światowy Dzień Onkologii, ideą tego święta jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na to jak ważna jest profilaktyka, regularne badanie się oraz pozyskiwanie wiedzy na temat chorób nowotworowych. Choroby onkologiczne są trzecią przyczyną śmierci na całym świecie. Wczesne wykrycie wielu nowotworów może w 100% ocalić życie pacjenta.

Fotolia_106885316_XS.jpg

14 listopada – Światowy Dzień Cukrzycy

Światowy Dzień Cukrzycy jest to międzynarodowe święto obchodzone co roku w dniu urodzin Fredericka Bantinga, naukowca który w 1921 roku odkrył hormon – insulinę. W 1991 roku utworzono Federację Diabetologiczną, której działalność ma na celu zwiększenie ogólnej świadomości społeczeństwa na temat cukrzycy. Święto to zostało utworzone w odpowiedzi na nasilające się występowanie przypadków cukrzycy. W 2006 roku Zgromadzenie ONZ ogłosiło rezolucję na rzecz walki z cukrzycą, w wyniku czego 14 listopada został ogłoszony Światowym Dniem Cukrzycy Narodów Zjednoczonych.

lancety cz 1.jpg
bottom of page