BioResearch Group:
Nasza Misja
Cukrzyca
Cukrzyca jest chorobą metaboliczną, która pojawia się, gdy trzustka nie jest już w stanie wytwarzać insuliny lub gdy organizm nie może wykorzystać wytwarzanej insuliny w sposób efektywny.
Insulina to hormon wytwarzany przez trzustkę, który działa jak klucz, dzięki któremu glukoza z pożywienia przechodzi z krwiobiegu
do komórek organizmu w celu wytworzenia energii. Wszystkie pokarmy zawierające węglowodany są we krwi rozkładane na glukozę. Insulina pomaga glukozie dostać się do komórek.
Brak możliwości wytwarzania insuliny lub jej skutecznego stosowania prowadzi do podwyższonego poziomu glukozy we krwi (tzw. hiperglikemia). Wysoki poziom glukozy w długim okresie wiąże się z uszkodzeniem organizmu oraz niewydolnością różnych narządów i tkanek. Cukrzyca jest chorobą przewlekłą i nie da się jej
w pełni wyleczyć. Można jednak zminimalizować jej destrukcyjne działanie poprzez odpowiednią dietę, styl życia i stosowanie odpowiedniej terapii.
Rodzaje cukrzycy
Istnieją trzy główne typy cukrzycy:
-
Typ I,
-
Typ II
-
i cukrzyca ciążowa.
Cukrzyca typu 1 może rozwinąć się w każdym wieku, ale najczęściej występuje u dzieci i młodzieży. Kiedy masz cukrzycę typu 1, twoje ciało wytwarza bardzo mało insuliny lub nie wytwarza jej wcale, co oznacza, że potrzebujesz codziennych zastrzyków insuliny, aby utrzymać poziom glukozy we krwi pod kontrolą.
Cukrzyca typu 2 występuje częściej u dorosłych i stanowi około 90% wszystkich przypadków cukrzycy.
Kiedy masz cukrzycę typu 2, twoje ciało nie wykorzystuje dobrze produkowanej insuliny. Podstawą leczenia cukrzycy typu 2 jest zdrowy tryb życia, w tym zwiększona aktywność fizyczna i zdrowa dieta.
Jednak z biegiem czasu większość osób z cukrzycą typu 2 będzie wymagać leków doustnych i/lub insuliny,
aby utrzymać kontrolę nad poziomem glukozy we krwi.
Cukrzyca ciążowa (GDM) to rodzaj cukrzycy, która polega na wysokim poziomie glukozy we krwi podczas ciąży i wiąże się z powikłaniami zarówno dla matki, jak i dziecka. GDM zwykle ustępuje po ciąży, ale kobiety dotknięte chorobą i ich dzieci są narażone na zwiększone ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2
w późniejszym życiu.