top of page

W jakie mity wierzą palacze ?

Palenie papierosów w naszym społeczeństwie to problem, który trwa od XIX wieku, kiedy to pierwsze papierosy pojawiły się w naszym kraju, przez czasy Polski Ludowej kiedy każdy porządny chłop miał przy sobie paczkę Popularnych, aż do czasów współczesnych kiedy papieros przybrał formę eleganckiego elektronicznego urządzenia.

Według statystyk aż 9 milionów osób w Polsce nałogowo pali papierosy. W krajach europejskich co piąta osoba choruje na nowotwór spowodowany paleniem papierosów, a nałóg jest przyczyną ponad 80 % zachorowań na raka. O dziwo, w dużych miastach to kobiety częściej sięgają po papierosy niż mężczyźni, przez co liczba nowych zachorowań na raka płuc wśród kobiet systematycznie rośnie. Co więcej - okazuje się, że kobiety częściej umierają z powodu raka płuc, niż z powodu raka piersi. Niestety żadne statystyki nie są wstanie przekonać wieloletnich palaczy i zwolenników tytoniu do zerwania z nałogiem. Wielu z nich ma świadomość jak dużą szkodliwość ma tytoń, niektórzy z nich nawet podejmuje walkę z nałogiem, lecz często brak im wytrwałości i motywacji. Inni zaś uparcie wierzą w mity narosłe wokół tematu paleniu, usprawiedliwiając w ten sposób swoje uzależnienie. Sprawdźmy więc w jakie mity wierzą Polacy i czy faktycznie warto palić papierosy?

 

1. Papierosy łagodzą stres.

 

Jest wręcz przeciwnie palenie papierosów pobudza, a nie uspokaja. Nikotyna zawarta w papierosie działa na organizm tak samo jak każda substancja psychoaktywna- pobudza receptory w mózgu, przez co wpływa na wydzielanie np. noradrenaliny, jednego z najsilniejszych hormonów stresu. Pozorne łagodzenie stresu występuje u osób nałogowo palących i jest związane z łagodzeniem głodu nikotynowego. Palacz odczuwa stres związany z niskim poziomem nikotyny we krwi, doświadcza silnej chęci sięgnięcia po kolejnego papierosa, a gdy może go wreszcie zapalić czuje się spokojniejszy.

 

2. Palenie to sprawianie sobie przyjemność.

 

Sobie, wątpliwe, drugiej osobie, stanowczo NIE. Każdy doskonale wie, że papierosy, jeżeli chodzi o zapach i smak nie należą do najprzyjemniejszych, każdy palacz doskonale zdaje sobie z tego sprawę i trudno im się do tego przyznać. Chyba każda osoba ma jakieś doświadczenia związane z paleniem papierosów i pamięta ten niesmak i gorycz w ustach, czy można to zaliczyć do przyjemności? Podsumowując, palenie nie sprawia przyjemności, lecz zaspakaja głód nikotynowy.

 

3. Palenie bez zaciągania nie jest szkodliwe.

 

Palenie papierosów bez zaciągania się niesie za sobą takie same szkody co bierne palenie. Po zapaleniu papierosa, cały czas wytwarza się toksyczny dym pochodzący ze spalania tytoniu, aby go wdychać nie musimy się nim zaciągać, wystarczy nim oddychać, żeby zaczął negatywnie wpływać na nasze zdrowie.

 

4. Papieros po jedzeniu mniej szkodzi.

 

Nie ma znaczenia, kiedy palisz papierosa czy przed jedzeniem, czy też od razu po jedzeniu czy nawet na czczo. Toksyny z papierosa trafiają do organizuj w takiej samej formie i dawce.

 

5. Papierosy a odchudzanie.

Kiedy przestajesz palić papierosy, czujesz, że czegoś Ci brakuje, o czymś zapomniałeś. Po odstawieniu papierosów pojawia się duży głód nikotynowy. Niestety nie możesz zastąpić go kolejnym papierosem, więc sięgasz wtedy po cukierki, ciastka, inne przekąski. Wzros wagi po rzuceniu palenia wynika także z faktu, że poprawia się nasz węch i smak, więc potrawy intensywniej pachną i lepiej smakują, a wtedy, jemy znacznie więcej i chętniej.

6. Papierosy light szkodzą mniej niż te z normalną dawką nikotyny.

 

Nic bardziej mylnego, przeprowadzone badania wykazują, że palenie papierosów light nie zmniejsza ryzyka zachorowania na choroby nowotworowe czy inne związane z paleniem. Papierosy te zawierają tyle samo substancji toksycznych co zwykłe papierosy. Poza tym okazuje się, że osoby palące papierosy light palą więcej i mocniej się zaciągają, żeby dostarczyć sobie odpowiednią dawkę nikotyny.

 

7. Palenie okazjonalne to nie nałóg

Co mamy na myśli mówiąc o okazjonalnym paleniu, czy jest to spotkanie w gronie znajomych, sobotnie wyjście na miasto, urlop? Każdy palacz zaczyna od palenia okazjonalnego, które potem w większości przepadków kończy się długoletnim nałogiem. 

8. Wypalenie 1-2 papierosów dziennie nie szkodzi.

Wystarczy tylko jeden zapalony papieros dziennie, żeby wpłynąć niekorzystnie i szkodliwie na twoje zdrowie. W szczególności mamy tu na myśli osoby, które są obciążone genetycznie chorobą nowotworową. To samo dotyczy biernych palaczy, którzy często przebywają w środowisku osób palących. Mimo że nigdy nie zapalili oni ani jednego papierosa, wdychany dym często przyczynia się u nich do rozwoju raka płuc.

9. Papierosy mentolowe nie szkodzą.

 

Papierosy mentolowe zawierają substancje smakowe i zapachowe, maja tyle samo substancji swoistych co zwykłe papierosy. Papierosy mentolowe umożliwiają łatwiejsze wchłanianie nikotyny, a przez swój łagodniejszy smak wypalamy ich więcej.

 10. Rzucanie wymaga stalowej woli.

 

Większość osób, które próbowały rzucić palenie po swoich wielokrotnych nieudanych próbach stwierdza, że rzucanie ich przerasta. Są zmęczeni, zrezygnowani, w końcu tracą silną wolę i wywieszają białą flagę. Czy jest to przejaw słabej woli? MIT! Czy osiągającego sukcesy sportowca lub wziętego biznesmena można nazwać słabeuszem bez silnej woli. Osiągają oni sukcesy w swoim życiu zawodowym dzięki sile i samozaparciu, lecz przez papierosy stali się niewolnikami silnie trującej i uzależniającej nikotyny. Tylko mając głęboką świadomość tego z czym walczymy i czemu chcemy się przeciwstawić możemy osiągnąć sukces.

 

Podsumowując, tkwiąc w szponach swojego nałogu, który z biegiem czasu ciągle narasta, uzmysławiamy sobie, że coraz gorzej jest go pokonać. Obalone mity to tylko wymówki, bez udowodnionej słuszności, które wmawiamy innym, aby usprawiedliwić problem swojego nałogu. Przyznaj się do swojego problemu przed samym sobą, to pomoże ci osiągnąć sukces i wygrać z nałogiem!

bottom of page