top of page

1 grudnia - Światowy Dzień AIDS

Światowy Dzień AIDS lub Światowy Dzień Walki z AIDS – święto obchodzone corocznie 1 grudnia z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia od 1988 roku. Nieodłącznym elementem obchodów Światowego Dnia AIDS jest Czerwona Kokardka – symbol solidarności.


Każdy Światowy Dzień AIDS koncentruje się na konkretnym temacie. Tegoroczne hasło przyjęte z tej okazji przez Wspólny Program Narodów Zjednoczonych ds. HIV/AIDS (UNAIDS) brzmi: Wyrównujmy (ang. Equalize) i jest wezwaniem do działania. Tegoroczny temat dołącza do rosnącej listy wyzwań, przed którymi Światowy Dzień AIDS ostrzega ludzi na całym świecie.

Dane UNAIDS pokazują, że w ciągu ostatnich dwóch lat COVID-19 i inne globalne kryzysy osłabiły postępy w walce z pandemią HIV, zasoby się skurczyły, a miliony istnień ludzkich są w rezultacie zagrożone.


HIV od lat dotyka miliony osób na całym świecie. W 2021 roku:

38 400 000 osób żyło z HIV; 650 000 osób zmarło z przyczyn związanych z HIV; wykryto 1 500 000 nowych zakażeń HIV; 28 700 000 osób dorosłych żyjących z HIV otrzymywało terapię antyretrowirusową.


Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 grudnia 2021 r. zakażenie HIV stwierdzono u 27 552 osób. Ogółem odnotowano 3 868 zachorowań na AIDS. 1 448 chorych zmarło.

W każdym województwie działa przynajmniej jeden punkt konsultacyjno-diagnostyczny (PKD). W większości tych punktów możliwe jest też wykonanie testów w kierunku HCV i kiły. Lista PKD znajduje się na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS: https://aids.gov.pl/pkd/
Commentaires


bottom of page